arapca’dan-turkce’ye-gecen-eyyam-i-bahur-terimi-ne-anlama-geliyor?

Her yıl temmuz – eylül ayları arasında hissedilen eyyam-ı bahur sıcaklıkları, bireylerde çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu dönemde temkinli davranmayan vatandaşlar, hastanelerin ilgili bölümlerinde şikayetlerine çözüm aramayı sürdürüyor. Peki, eyyam-ı bahur sıcaklıkları bireylerde hangi hastalıklara neden olur? İşte, eyyam-ı bahur sıcaklıklarının neden olduğu birtakım rahatsızlıklar…Eyyam-ı bahur nedir?
Eyyamıbahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.Avrupa Süper Ligi nedir?
Yayıncı gelirleri, organizasyondan elde edilen ücret ve diğer gelir kalemlerinde FIFA’nın adil davranmadığını düşünen valizi ağır 12 Avrupa ekibi; Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasına ön ayak oldu. Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Chelsea, Inter gibi ekiplerin yer aldığı organizasyonda; turnuvanın yayın hakları ve turnuva gelirlerinin 12 ekip arasında paylaştırılması öngörülüyor. Yani bir bakıma, Avrupa’nın 3 büyük liginde yer alan 12 takım; kendi ratinglerinin Şampiyonlar Ligi’nin önüne geçtiğini düşünüp kendi liglerini kurma kararı aldı denilebilir. Sonraki süreçte; Juventus, Real Madrid ve Barcelona dışında 9 takım Avrupa Süper Ligi projesinden ayrıldı.

By admin